بارهنگ

گیاه بارهنگ که از نظر علمی با عنوان Plantago Major شناخته می شود یک گیاه چند ساله با رشد کم متعلق به Plantaginaceae یا خانواده گیاه چنار است. این گیاه بومی اکثر اروپا و آسیای شمالی و مرکزی است ، اما در سایر نقاط جهان بطور گسترده ای کشت شده است.

نامهای رایج دیگر گیاه گیاه چنار عبارتند از: چنار معمولی ، چنار ، دم موش ، پا مسافرتی ، وایبراد ، نان فاخته ، گیاه کامیون ، پای مرد سفید ، درخت چنار ، پهن برگ ، درخت چنار ، درخت چنار ، درخت چنار بزرگ ، چمن موج دار. در بعضی از دسته بندی ها گیاه بارهنگ به عنوان علف هرز مشاهده می شود.

اما در واقع یکی از بهترین گیاهان شفابخش کره زمین است. این گیاه یکی از فراوان ترین و گسترده ترین محصولات دارویی در جهان است. “Plantain” از لغت فرانسوی به معنی “کف پا” است که به برگهای صاف گیاه اشاره دارد. از برگها برای معالجه نیش حشرات، بریدگی ، پا درد و بیماری های چشم ، زبان و دهان استفاده می شد.

بارهنگ همچنین یک ماده غذایی بسیار مغذی است که سرشار از کلسیم و ویتامین های A ، C و K است. برگ های جوان و لطیف را می توان به صورت خام میل کرد و برگهای قدیمی تر و تندتر را می توان در خورش ها جوشانده و خورد.

گیاه بارهنگ گیاهی چند ساله است که از ارتفاع حدود ۱۲ سانتی متر رشد می کند. این گیاه در زیستگاه های باز ،لبه های مزرعه ، و زمین های مرتفع و چمنزارها ،در طول مسیرها ، دیده می شود. این گیاه طیف وسیعی از انواع خاک ، باروری و ph را تحمل می کند و حتی در خاک ضعیف و فشرده نیز رشد می کند. این گیاه دارای سیستم ریشه ای فیبری عمیق ، متراکم و شاخه ای است.

برگها بیضی شکل ، صاف در پایه منقبض شده به پاهای بلند ، گسترده و کانال دار (دمبرگ) می رسد. برگهای بالغ ضخیم ، چرمی ، پهن و بیضی هستند و حداکثر ۱۲ سانت دارند و دارای ۳ یا بیشتر رگه برجسته به موازات لبه برگ هستند. لبه های برگ یا صاف یا به طور نامنظم دندانه دار هستند. برگها به وسیله یک دمبرگ سبز ضخیم که تقریباً به اندازه تیغه برگ است به ساقه فشرده گل رز وصل می شوند.گلها تا حدودی به رنگ بنفش مایل به سبز است ، کلیکس چهار قسمت ، کرولا کوچک به شکل چهار گوش و چهار لنگه ، استامن چهار . ساقه های گل مرتفع ، خزدار ، بدون برگ و به طول ۵۰ سانتی متر است. گلدهی به طور معمول از ماه خرداد تا شهریورر انجام می شود.

میوه کپسول دو سلولی بیضوی تا بیضی شکل است ، به طول ۱٫۵-۳ میلی متر ، بذرها به رنگ قهوه ای تیره ، نامنظم ، ۱-۱٫۷ میلی متر طول و ۰٫۸ میلی متر عرض دارند. از این گیاه به عنوان گیاه غذایی و گیاه دارویی در بسیاری از فرهنگهای متنوع در سراسر جهان استفاده شده است.

بومیان آمریکا از آن برای بهبود زخمها ، درمان تب و بیرون کشیدن سموم ناشی از نیش و گزش ، از جمله مارهای سمی استفاده می کردند. همچنین یک ماده غذایی بسیار مغذی است که سرشار از کلسیم و ویتامین های A ، C و K است. برگهای جوان و دارای لطافت را می توان به صورت خام میل کرد و برگهای بزرگتر و سفت تر را می توان در خورش ها جوشانده و خوراکی کرد.

پذیرش نمایندگی پخش سیناگلرخ کاشان

برای پذیرش نمایندگی از سراسر ایران می توانید از منوی پذیرش نمیاندگی، فرم های مربوطه را تکمیل فرمایید و یا با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.برای پذیرش نمایندگی از سراسر ایران می توانید از منوی پذیرش نمیاندگی، فرم های مربوطه را تکمیل فرمایید و یا با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.